Магія Металів

Методи видобутку дорогоцінних металів

Дорогоцінні метали


Сьогодні будь-яка людина може дозволити собі створити свій «золотий» запас. Все більшу популярність останнім часом набуває такий спосіб розміщення вільних грошових коштів, як покупка дорогоцінних металів. Давайте ж визначимося спершу - що ж це таке, і які метали мають право називатися дорогоцінними.

Дорогоцінні метали - це метали, не схильні до корозії і окисленню, що відрізняє їх від більшості інших металів. До основних дорогоцінним металам відносяться золото, срібло, а також платина та інші метали платинової групи (родій, рутеній, паладій, осмій, іридій).
Дорогоцінне або благородні метали називаються так через те, що запаси їх невеликі, а вироби (властивості) їх унікальні.

Ціна дорогоцінного металу залежить від ряду факторів:

- Попит і пропозиція.

Наприклад: бурхливе зростання автомобільної промисловості і обмежене виробництво родію, а також його незамінність при виробництві автомобільних каталізаторів - підтримує постійну високу ціну на цей метал. Або циклічні злети і падіння ціни на золото - до кінця зими (в лютому) ціни досягають максимального значення, а до середини літа падають. Все банально просто - основним покупцем золота (ювелірні прикраси, мірні злитки) є Китай, а в лютому в Китаї - Новий рік.

- Державні запаси.

 
Не секрет, що більшість країн світу, частину своїх резервів зберігає у вигляді дорогоцінних металів (золото, срібло, платина). Заява будь-якої країни про продаж частини резерву може істотно вплинути на ціну, тому дана продаж буде носити незапланований «шоковий» вкидання дорогоцінного металу на ринок, іноді для падіння цін вистачає тільки заяви, якщо це роблять в цілях спекулятивних настроїв США, Швейцарія чи Китай.

- Видобуток.

У структурі світового видобутку дорогоцінних металів скорочується частка провідних країн і підвищується роль країн, що розвиваються. Дешева робоча сила, сприятливий податковий режим в цих країнах і низька вартість енергоресурсів - ось ті чинники, які впливають на собівартість дорогоцінного металу.
Подивіться на котирування дорогоцінних металів на міжнародному ринку (BASF Catalysts LLC) на початок року поточного року:
І на кінець травня 2009 року:Як бачите, основні дорогоцінні метали - золото, платина і срібло - за 5 місяців поточного року додали в ціні на 9,5%, 21,9%, 33,0% відповідно. Так що дорогоцінні метали стають ще більш коштовним.

А тепер трохи цікавих фактів про благородних металах:
1. Родій
Відкритий в 1803 році. Запаси родію оцінюють всього в кілька тонн. Річний видобуток цього металу вимірюється сотнями кілограмів. Основні родовища розташовані в ПАР (майже 2/3 всього обсягу), але добувають його також і в Росії.
Порядку - 98% родію йде на випуск автомобільних каталізаторів, оскільки науковий прогрес поки не знайшов альтернатив. Хоча такі розвинені країни, як США і Японія вкладають значні кошти в наукові дослідження в цій сфері.
Відомі випадки застосування цього металу і в ювелірній справі. Так, наприклад, президент Америки Барак Обама після обрання замовив для дружини Мішель каблучку із родію з діамантами.

2. Платина
Платина була відома ще в Стародавньому світі. Коли іспанці в середині 16 століття познайомилися в Південній Америці з новим для себе металом, зовні дуже схожим на срібло (по-іспанськи plata), вони назвали його platina, що буквально означає «маленьке срібло». Першими платину застосували фальшивомонетники, так як дешевий, досить важкий (у порівнянні з сріблом і золотом) метал з високою щільністю міг обважнювати монети. Закінчилося це тим, що іспанський король наказав припинити ввезення платини, а всі її запаси втопити в морі. Закон цей був скасований тільки в 1778 році, і вже в середині XVIII ст. платина була визнана самостійною металом, і почала використовуватися для карбування монет.
У чистому вигляді її в природі не існує. Самородна платина зазвичай являє собою природний сплав з іншими благородними (паладій, іридій, родій, рутеній, осмій) і неблагородними (залізо, мідь, нікель, свинець, кремній) металами. Найбільший добувач платини - ПАР.

3. Золото
Золото - головний дорогоцінний метал, визнаний таким по всьому світу з найдавніших часів. Золото немов самою природою створено для карбування монет і виробництва ювелірних прикрас: воно зустрічається виключно в чистому вигляді, пластично і стійке до корозії, однорідне, компактно, коротше, - ідеальний, в деякому розумінні, метал.

Значення золота для всієї історії людства важко переоцінити, достатньо згадати, що завдяки цьому металі була відкрита Америка. На зорі цивілізації золото цінувалося, перш за все, як матеріал для виробництва коштовностей. Потім з появою в VI в. в Древнелідійском Царстві монет, золото почали використовувати для виготовлення грошей (золотих монет). У другій половині XIX ст. майже у всіх цивілізованих країнах був введений Золотий стандарт, і курси національних валют всіх цивілізованих країн були прив'язані до золота.

В період Великої Депресії в США в 30-ті роки минулого століття більшість країн змушені були відмовитися від прив'язки своїх валют до золота в надії, що це допоможе їм подолати спад в економіці.
Потім золото знову стало безпосереднім учасником монетарної системи, коли в 1944р. в Бреттон-Вудська угода були зафіксовані нові принципи грошово-валютної політики провідних країн: долар США став головною резервною валютою, і курс всіх інших валют країн-учасниць прив'язувався до долара, а сам долар, у свою чергу, прив'язувався до золота. Цей так званий золотовалютний стандарт проіснував до 1971р., Коли президент США Ніксон скасував конвертованість долара в золото.

З початку 70-х років минулого сторіччя, золото в значній мірі втратило свою роль загальновизнаного грошового еквівалента, почасти перетворившись на просто "ще один товар". Частково тому, що хоча ціна на цей метал, як і на будь-який інший сировинний товар, залежить тільки від попиту та пропозиції, тим не менш, золото залишається специфічним товаром, що входить як складова частина в золотовалютні резерви майже всіх Центробанків світу. Завдяки цьому золото у своїй ціні чуйно реагує на багато політичні та економічні події.

Золото широко використовується в мікроелектроніці, в якості мішені в ядерних дослідженнях, для покриття дзеркал, що працюють в дальньому інфрачервоному діапазоні і т. д.
Найбільшими країнами-золотошукача є: ПАР, США і Австралія.

4. Іридій
Іридій був відкритий в 1803 р. Іридій - дуже твердий, важкий і міцний, але крихкий. Самостійне застосування іридію досить рідко і найчастіше його використовують як лігатури. Додавання 10% іридію до відносно м'якою платині робить її твердіше майже втричі. Для ювелірів це якість іридію абсолютно незамінне, так як прикраси з платиново-іридієвого сплаву дуже красиві і практично не зношуються. Цікаво, що цей же сплав застосовується для виготовлення еталонів ваги і довжини. Також його використовують для виготовлення електроконтактів, хірургічних інструментів, точних хімічних вагів. З іридію роблять кінчики пір'я дорогих авторучок. Сплави іридію з платиною застосовують в біомедицині та аерокосмічній техніці.

За рік в світі витрачається трохи більше тонни іридію. Дві третини поглинає хімічна промисловість, решті іридій використовують в різних каталітичних процесах, в ювелірних і стоматологічних сплавах, а також для виробництва тиглів і бойових лазерів. Цей платиновий метал майже цілком поступає з ЮАР.

5. Осмій
Грецьке слово osme (запах) дало ім'я відкритому 200 років тому платиновому металу осмію. Йому дійсно властивий неприємний дратівливий запах, схожий на суміш хлорки і часнику.
Видобуток осмію здійснюється в Росії, Південній Африці, США, Колумбії і Канаді.
Основна маса осмію, а його видобуток в рік трохи більше 100 кілограмів, йде на виробництво ліків - кортизону.

6. Рутеній
Метал названий на честь Росії (від позднелатинского слова Ruthenia - Росія, який відкрив 1844 професор Казанського університету К.К.Клаус). Це теж твердий, і в той же час вельми крихкий метал, найрідкісніший з платинової групи. Його використовують при виготовленні дротів, контактів, електродів, лабораторного посуду, ювелірних виробів. У Західній Європі і Японії все більше металу йде на виробництво резисторів і друкарських схем в електронній промисловості, а також для отримання хлора і різних лугів. Цей метал цілком поступає з ЮАР.

7. Паладій
У паладію красивий, майже білий, колір. Він найлегший, легкоплавкий, гнучкий і пластичний з всіх платинових металів, легко прокатується, простягається в дріт, відмінно полірується і не тьмяніє, стійкий до корозії.

Останнім часом паладій поступово займає гідне місце в ювелірних колекціях. Легковагість і невисока ціна паладію дозволяє дизайнерам втілювати в цьому металі найсміливіші фантазії і створювати різні за стилями і ціновими категоріями вироби, що робить паладій одним з найпопулярніших металів платинової групи.
Паладій з платинових металів найбільш доступний, і до того ж порівняно дешевий, що дозволяє його широко використовувати для антикорозійних покриттів, в різних очисних пристроях. Особливо ж виріс попит на паладій, коли розвернувся випуск автомобільних каталізаторів. Найбільше паладію на світовий ринок постачає Росія, вдвічі більше, ніж йде на другому місці ПАР.

8. Срібло
Срібло відоме людству з найдавніших часів. Це пов'язано з тим, що у свій час срібло, так само як і золото, часто зустрічалися в самородному вигляді - його не доводилося виплавляти з руд.
Застосовується в ювелірній справі, для карбування монет, у фотографії, електроніці, як покриття для дзеркал і т. д. Області застосування срібла постійно розширюються і його застосування це не тільки сплави, але й хімічні сполуки.

Цікаво походження назви "срібло" (по-латині - аргентум), що означає "світлий". "Срібло" (сільфер) - на англійській мові староанглійська назва цього металу писалося "сольфер", на голландському "цільфер", на німецькому "Зільбер" (пов'язують з древнеіндейскім словом "Сарпі" - Місяць). По-іспанськи срібло називається плата. З цим пов'язана цікава еволюція деяких географічних назв. Так у ХVI ст. іспанський мореплавець С.Кабот, що побував в Південній Америці і зустрів тут безліч срібних родовищ, дав назву крупної річки Ла Плата, яке перейшло на навколишню територію. На початку ХIX в., Після вигнання іспанців, країна відмовилася від іспанського назви, нагадувала тяжке минуле народу, і стала називатися Аргентиною (від латинського слова "аргентум").

Срібло, так само як і золото, - досить м'який і пластичний метал. Воно легко піддається механічній обробці, що дозволяє виготовляти різні вироби. Срібло здавна використовувалося для виготовлення посуду, столових приладів і предметів прикраси. Приблизно п'ята частина видобувається в світі срібла застосовується в електроніці (для провідників дуже точних приладів, для виготовленні відповідальних електроконтактів, посрібленою дроту для високочастотної електротехніки).

Найбільші запаси срібла перебувають у Польщі, США, Канаді, Мексиці, Аргентині, Австралії.

Обіг дорогоцінних металів у світі відбувається на наступних ринках:
- Ринок золота;
- Ринок срібла;
- Ринок платини;
- Ринок паладію;
- Ринок виробів з інших дорогоцінних металів;
- Ринок цінних паперів, що котируються в золоті.

При цьому, звичайно, основними секторами ринку дорогоцінних металів є ринки золота, які поділяються на:
- Світові;
- Внутрішні вільні;
- Місцеві контрольовані.

Провідні позиції за обсягом обороту займають ринки Лондона, Цюріха, Нью-Йорка, Чикаго.

Головним є Лондонської ринок золота. Він монополізований п'ятьма фірмами (провідне місце належить фірмі «Ротшильд сини») - офіційними членами золотого ринку. Представники членів ринку збираються разом двічі на день (10:30 і 15:00) на Фіксинги для встановлення орієнтовної ціни золота. Ціна золота на фіксинг з 1968 р. встановлюється в доларах США.

На внутрішніх і місцевих ринках золота задовольняється попит промисловості, ювелірів, місцевих інвесторів і тезавраторов (тезавратори - це приватна особа нагромаджує золото у вигляді скарбу). Тут переважають угоди з монетами і дрібними злитками золота.

Інвестиції в золото різноманітні і широко поширені в усьому світі. У країнах, що розвиваються золоті ювелірні прикраси використовують як інструмент заощаджень, у розвинених країнах способом інвестування в золото вважається покупка «золотих» фондів.

Заробляти на дорогоцінному металі можна у вигляді руху ціни на метал, акцій компаній видобувних і обробних дорогоцінний метал, у вигляді «золотих» або «дорогоцінних» відсотків по «металевому» вкладом. На мій погляд, останній - найменш ризикований спосіб інвестування для не підготовленого обивателя.

Для прикладу, спочатку розповімо, як відбувається інвестування в «золоті» фонди. Звичайно, це може «фізична» купівля зливків та монет, які можна придбати через банки, брокерські контори і спеціалізованих «золотих» дилерів. Інвестори, наприклад, можуть купити золото і розмістити його за програмою зберігання в спецдепозітаріі за невелику винагороду.

Злитки можуть бути самих різних "вагових категорій", від 1 грама до кількох кілограмів. Але найбільш відомий міжнародний стандарт якості золотих злитків, використовуваний при операціях з фізичним золотом на лондонському ринку - "London Good Delivery Bars". Це злитки від 350 унцій (приблизно 10.9 кг) до 430 унцій (приблизно 13.4 кг), не більше - не менше, з обов'язковою наявністю наступних позначок: серійний номер, клеймо афінажної компанії, проба (як мінімум 995), рік виготовлення; бездоганний зовнішній вид - поверхня без ямок, шаруватості і інших вад.

На сайті Світової Ради по Золоту (gold.org) - некомерційної організації, що об'єднує провідні золотодобувні компанії світу, існує розділ, що містить інформацію про можливості інвестування в золото по різних країнах, включаючи список учасників національного ринку золота, законодавчі обмеження, особливості оподатковування І.Т . п.

Тепер про «золотих» рахунках, які взагалі-служать для двох цілей: збереження і накопичення. По першому рахунку інвестор заробляє на зростанні ціни злитка або монети з дорогоцінного металу та оплачує послуги банку-зберігача. Другий - аналог вкладу, на якому зберігаються не гроші, а грами або кілограми. Головна перевага такого рахунку те, що власники не платять за зберігання, а додатково отримують відсотки вигляді дорогоцінного металу, в якому відкрито рахунок. Звичайно, за умови зростання цін на нього ...

Інвестиції в дорогоцінні метали це один із способів примноження і збереження «кровно» нажитих коштів. І тут - як у всьому, що стосується грошей - необхідно чітко визначити цілі та завдання - по можливості бажаний результат від Ваших інвестицій. Після чого потрібно проаналізувати ринок і вибрати найкращий варіант.
-------------------------------------------------- ------------------------------
Питання для самоконтролю:

1. Які основні властивості притаманні дорогоцінним металам?
2. Перерахуйте основні дорогоцінні метали?
3. Що впливає на ціну дорогоцінного металу?
4. Хто такий тезавратори?
5. Яка мінімальна та максимальна маса зливків міжнародного стандарту якості золотих злитків "London Good Delivery Bars"?
-------------------------------------------------- ------------------------------

Визначення:
мірні злитки - злитки золота, срібла, платини і паладію масою від 1 до 1000 грамів включно (проба 999,9 - для золота і срібла, проба не нижче 999,5 - для платини і паладію), з обов'язковою наявністю на них найменування дорогоцінного металу , товарний знак заводу-виготовлювача і (або) абревіатури банку, номера (шифру) злитка, проби та маси в лігатурі (номінальної маси) злитка.
проба - кількість масових одиниць хімічно чистого дорогоцінного металу в тисячі масових одиниць лігатурного сплаву;
процентний вміст - кількість часток хімічно чистого дорогоцінного металу в ста масових одиницях лігатурної сплаву;
маса в лігатурі (номінальна маса) - фактична загальна маса сплаву дорогоцінного металу з урахуванням усіх компонентів;
маса в чистоті - маса хімічно чистого дорогоцінного металу, що міститься в лігатурному сплаві;
найменування дорогоцінного металу - золото, срібло, платина, паладій;
маса мірних злитків в лігатурі (номінальна маса) - в грамах, з точністю до 1;
тройська унція - сучасна вагова одиниця золота та інших дорогоцінних металів, рівна 31,105 г.